TAGEM ve MAYBİR

Muğla Bal Arısında (Apis mellifera anatoliaca) Varroaya Karşı  Islah Kolonilerinin Geliştirilmesi ve Yetiştirilmesi

 

 TAGEM15/ARGE/19 numaralı Projemiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tarafından “Tarımsal Ar-Ge Proje Destekleri” Programı Kapsamında ve MAYBİR Tarafından Desteklenmektedir.

Desteklenen proje ile Türkiye’deki Anadolu bal arısı (Apis mellifera anatoliaca) ırkının ekotipleri içinde yer alan Muğla bal arısı populasyonlarında varroa akarına karşı dayanıklı hattın oluşturulması sağlanacaktır. Proje, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Yrd. Doç Dr. Rahşan İvgin Tunca yürütücülüğünde, Namık Kemal Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Devrim Oskay, Akdeniz Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Servet Arslan, Doç. Dr. Kemal Karabağ ve Veteriner Hekim Sezai Erginoğlu  ile TAGEM ve MAYBİR’in desteğiyle birlikte yürütülecektir. Proje ile dayanıklı kolonilerin geliştirilmesi ile arıcılarımız;

Proje ile dayanıklı kolonilerin geliştirilmesi ile arıcılarımız; Varroa ile mücadelede kullanılan kimyasal maddelerin bal ve petekte kalıntı sorunu ortadan kalkacaktır. Kullanılan kimyasal ilaçlamalara bağlı maliyet artışı elemine edileceği öngörülmektedir.Kullanılan mücadele yöntemlerinin süreç içinde varroanın direnç geliştirmesi problemlerinin önüne geçileceği ön görülmektedir. Dayanıklı kolonilerin oluşturulması durumunda varroa akarından kaynaklanacak koloni kayıpları azalacak ve dolayısıyla  ekonomik kayıpların önüne geçilecektir. Bu çalışmanın sonucunda elde edilecek dayanıklı kolonilerden yetiştirilen ana arılar arıcılara aktarılarak üretime ve verimliliğe katkısı sağlanacaktır. Böylece yapılan çalışmanın sonucu üreticide verime ve genelde de ülke ekonomisine katkı sağlamış olacaktır. Projenin, Muğla ve Türkiye arıcılığına hayırlı olmasını temenni etmekteyiz.

Yukarı Çık